Jeśli interesujesz się halami namiotowymi, bardzo możliwe, że spotkałeś się z informacją o tym, iż można je budować bez pozwolenia. To prawda, jednak musisz mieć świadomość tego, iż jest to obwarowane pewnymi ograniczeniami. Z założenia konstrukcje tego typu są bowiem całoroczne, a więc traktuje się je jak każdy inny obiekt budowlany. Kiedy w takim razie wolno je postawić bez uzyskiwania stosownych zezwoleń? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w poniższym artykule – sprawdź już teraz!

Hala namiotowa – kiedy można ją zbudować bez pozwolenia?

Od wielu lat działamy jako producent hal namiotowych, w tym całorocznych, i często spotykamy się z pytaniami o możliwość ich budowy bez pozwolenia. Jak najbardziej istnieje taka opcja, jednak tylko wtedy, gdy obiekt będzie użytkowany przez okres krótszy, niż 180 dni. Jeśli po tym czasie postanowisz korzystać z niego dalej, musisz uzyskać stosowne zezwolenie.

W przypadku jego braku konstrukcję należy zdemontować przed upływem powyższego terminu. Alternatywą jest przestawienie hali namiotowej, w tym nawet przesunięcie o zaledwie kilkanaście centymetrów. Rozwiązanie to wiąże się jednak z wysokimi kosztami i zwykle jest nieopłacalne. W efekcie z prawa tego korzystają głównie firmy, których działalność wiąże się z tymczasowym użytkowaniem takich obiektów. To m.in. przedsiębiorstwa zajmujące się organizacją wesel czy różnego rodzaju eventów.

Uwaga! Nawet gdy stawiasz tę konstrukcję bez pozwolenia, musisz poinformować o tym Starostwo Powiatowe lub Urząd Miasta. Zgłoszenia dokonujesz w urządzenie właściwym dla lokalizacji prowadzonej inwestycji.

Jakie dokumenty są potrzebne do uzyskania pozwolenia na budowę hali namiotowej?

Ponieważ jako producent oferujemy całoroczne hale namiotowe w Wielkopolsce, możesz je wykorzystywać latami. Gdy planujesz taką inwestycję, wcześniej musisz uzyskać stosowne pozwolenie budowlane. Wniosek o jego wydanie składasz w lokalnym urzędzie, dołączając do niego:

  • projekt budowy wraz z danymi technicznymi konstrukcji,

  • plan zagospodarowania przestrzennego danego terenu,

  • dokument potwierdzający Twoją własność do gruntu, na którym będzie prowadzona inwestycja.

Pozwolenia wydawane są w terminie do 90 dni od momentu złożenia wniosku. Pamiętaj, że po otrzymaniu decyzji muszą minąć jeszcze 2 tygodnie – to czas na jej uprawomocnienie. Oprócz tego masz obowiązek zgłoszenia gotowości do rozpoczęcia stawiania konstrukcji oraz zatrudnienia kierownika budowy.

Jako producent hal namiotowych przejmiemy na siebie wszystkie obowiązki związane z montażem obiektu. Inwestor jest zobowiązany jedynie do załatwienia formalności.

Zainwestuj w solidne, całoroczne hale namiotowe!

Jeśli planujesz całoroczne użytkowanie tego typu obiektów, powinieneś zainwestować w solidną, dobrze wykonaną konstrukcję. Taka hala namiotowa będzie zarówno tania w budowie, jak i późniejszej eksploatacji. Kupisz ją lub wynajmiesz, korzystając z oferty naszej firmy Hale Namiot  – zaufaj doświadczonemu producentowi! Skonfigurujemy obiekt pod kątem Twoich oczekiwań i zapewnimy fachowe doradztwo – zapraszamy do kontaktu.

Konfigurowalna hala namiotowa przemysłowa lub magazynowa
KONFIGURUJ HALĘ NAMIOTOWĄ

Użyj naszego konfiguratora, by uzyskać wycenę idealnej hali dla swojego biznesu od renomowanego producenta hal namiotowych.